Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Bozkırda Bilim Var Şenliği kapılarını açtı

Yozgat'ta ilk 2018 'de gerçekleşen 4007 TÜBİTAK Bilim Şenliğinin ikincisini "Bozkırda  Bilim Var" Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordinesinde gerçekleştirilen proje öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla Cumhuriyet Meydanında yapıldı.

Bozkırda Bilim Var Şenliği kapılarını açtı
30 Eylül 2021 13:36
580

Ergül Mobilya

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen ''Bozkırda Bilim Var'' projesi kurdele kesimi , Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, il Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı, İl Müftüsü Ali Gülden,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, ilimiz protokolü, STK temsilcileri, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla Cumhuriyet Meydanında yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, '' Bilginin teknolojiye, hayallerin gerçeğe dönüşmesi, bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılması amacıyla Yozgat'ımızda  ilk defa 2018 'de gerçekleştirdiğimiz   4007 TÜBİTAK Bilim Şenliğinin ikincisini " Bozkırda  Bilim Var" adıyla bugün başlatmanın sevinci ve mutluluğu ile hepinizi saygıyla selamlıyorum. Milletimizin ikbal ve istiklalini önceleyerek, göz aydınlığımız çocuklarımızı her türlü bilgi ve beceriyle donatarak, maziden atiye giden kutlu yürüyüşümüzü sürdürülebilir hale getirmek idealinden hareketle; Halkımızın bilimsel düşünceyle ilgili kanaatinin güçlenmesine, bilim sevgisi ve bilimin eğlenceli olduğuna dair farkındalık kazanmasına katkı sağlamak, Katılımcıların ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfederken, bu yeteneklerini merak uyandırıcı, heyecanlandırıcı ürünlerle beceriye dönüştürmelerini sağlamak. Hedef kitlenin kişisel, sosyal gelişimine ek olarak, eleştirel düşünme, problem çözme, bilim okuryazarlığı, üretkenlik, inovasyon ve sorumluluk gibi becerilerini geliştirmek. Katılımcıların farklı atölye etkinliklerine katılarak, disiplinler arası ilişki kurmalarını sağlamak.

Bilimsel girişimciliği desteklemek için motive etmek ve Mühendislik tasarım becerilerini geliştirmek amacıyla, doğa bilimleri,  STEM, rehberlik, sosyal beceri, akıl oyunları, bilimin doğası, bilimsel gösteriler ve eğlenceli bilim temelli oyunlar gibi 54 atölye çalışması, 6 saha gösterisi ve söyleşi programlarını içeren  geniş bir yelpazeyi kapsamayan şenliğimiz üç gün devam edecektir.

Aynı zamanda  projemiz, alanında uzman akademisyen ve öğretmenlerimizin liderliğinde uygulanacak olup,TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı tarafından 2020 yılı için destek alan 53 projeden biri olmuştur. Projemiz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde, Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Figen Kasap yürütücülüğünde planlanmıştır. Bu tür şenlikler sayesinde öğrencilerimizin yeteneklerini keşfedip, bu yeteneklerini merak uyandırıcı, heyecanlandırıcı ürünlerle beceriye dönüştürerek, geleceğin Aziz Sancar'ları, Selçuk Bayraktar'ları olarak  başta Ülkemizin ve Dünya'nın geleceğine yön veren projeleri hayata geçireceklerine olan inancımız tamdır.

Bu inançla çıktığımız yolda,  bizlere desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen Sayın Valimize ve Projemizin hayat geçmesinde emek ve katkı sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Celal Köse'ye, TUBİTAK Başkanımıza, Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ahmet Karadağ'a, İl Emniyet Müdürlüğümüze, İl Sağlık Müdürlüğümüze, Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, AFAD il Müdürlüğümüze, Üniversitemiz Akademisyenlerine, proje yürütücüsü öğretmen arkadaşıma, Müdürlüğümüz AR-GE birimi ile emek veren yönetici, öğretmen ve öğrencilerimi ile saygıdeğer halkımıza teşekkür eder, saygılar sunarım.'' dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Bozkırda Bilim Var Şenliğimizin hazırlanmasında emek ve katkı sağlayan herkese teşekkür eder, 3 gün sürecek olan şenliğimize tüm vatandaşlarımızı bekleriz.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar